Oluklu mukavva nedir?


Bir veya daha fazla oluklu tabakanın alt ve/veya üst yüzeylerinin düz tabaka ile kaplanmasıyla meydana gelen mamuldür. Oluklu mukavva kutu üretiminde dört tip oluklu mukavva kullanılır.

  •  Çift Dalga Oluklu Mukavva
  • Güçlü olmaları nedeniyle büyük yük taşıyabilir, üst üste istiflenmeye çok uygundur.A B, A C, B E, B C gibi ikili kombinasyonla üretilir.
  •  Üç Dalga Oluklu Mukavva
  • Hacimli ve çok ağır ürünlerin taşınmasında kullanılır.A B E, B A C gibi kombinasyonlarla üretilir.

Bilgiler


Oluklu mukavva % 100 geri dönüşüm özelliğine sahiptir. Çevrecidir ve yüksek koruma sağlar.
Oluklu mukavva kutu üretiminde dört tip oluklu mukavva kullanılır.

Özellikler


a Oluklu Mukavva: Bir veya daha fazla oluklu tabakanın alt ve/veya üst yüzeylerinin düz tabaka ile kaplanmasıyla meydana gelen mamuldür. Oluklu mukavva, her ürüne göre özel olarak tasarlanabilen bir ambalaj malzemesidir.Renkli oluklu mukavva örnekleri üreticinin reklamı açısından olumlu izlenim yaratır. Genellikle karton kutu üretiminde kullanılır.

O Oluklu mukavva ile ambalajlanan ürünler bozulmadan, kırılmadan ve zarar görmeden adresine ulaşır. Depolamada ve dağıtımda güvenlidir. Çevreyi kirletmez, insan sağlığına zararlı maddeler içermez.. Yıkama ve temizleme işlemine gerek duyulmaz. Üreticilere depolamada zaman kazandırır.

Öne çıkan özellikleri


Oluklu mukavva ile yapılan ambalajlar ürüne hem şık bir görünüm hem de yüksek koruma sağlar. Oluklu mukavva hafif bir ambalaj ürünü olması nedeniyle nakliye esnasında daha çok ürün taşınmasını olanaklı hale getirir. En önemli özelliklerinden birisi de hem çevrecidir, tamamen geri dönüştürülebilir hem de istenilen şekil, boy ve türde üretilebilir. üretim teknolojisine, içeriğine ve kullanılan kağıdın özelliklerine bağlı olarak en hafif ve en ağır ürünlerin taşınmasında kullanılır. Kullanım alanları sanayii tipi büyük ürünlerin taşınmasından, küçük kalemlere kadar pek çok alanda kendini kanıtlamıştır.

Ekolojik Denge


Geri Dönüşüm 75%
Kaynak Tüketimi 29%
Yenilenebilir 85%
Doğada Çözünürlük 100%

Teknoloji


89%
Teknolojik Gelişmeler
75%
Ekosisteme Etkileri

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

Alt ve üst kapakları ana gövdeye birleşik, tek parça oluklu mukavvadan oluşur. Dikilmiş ya da bantla birleştirilmiştir. Kulakları yapıştırılmıştır.

 

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

Bir ana gövde ile geçmeli olarak çalışan alt üst kapaklardan oluşan kutulardır.

 

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

Katlamalı tip oluklu mukavva kutular, genellikle yalnızca bir levhadan oluşur. Kutular dikişsiz ya da bantsız yapılabilir. Kutunun altı; iki ya da tüm yan duvarları katlanarak kutu haline getirilir.. Bu kutular yassı şekilde katlanarak sevk edilip, kullanılacağı zaman kurulup kutu şekline getirilebilir.

 

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

Farklı yönlerden birbirinin içine geçebilen gömlek ve iç parçadan meydana gelir. . Bu grup diğer kutular için dış gömlekleri de kapsar ve bu kutular yassı şekilde sevk edilip kullanılacağı zaman kutu haline getirilir.

 

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

İki ayrı uç parça ile katlanarak şekillendirilir. Dikiş ya da benzeri bir işlemle gövde ve parçalar birleştirilerek kutu haline getirilir.