Kağıt Türleri

Kağıt Türleri

Yumuşak Ağaçtan elde edilen hamurun Sülfat ya da alkalinle işlenmesiyle elde edilir. Oluklu Mukavva Üretiminde iç ve dış astar olarak kullanılır. Sert, Parlak ve Yağlı bir kağıt cinsidir.. İçerisinde Geri dönüşüm olmadığından Gıda ile Direkt Temas Edebilir. Üzerinde uygulanacak olan Baskıda çok iyi Sonuç verir. Doğal renkleri kahverengi olan Kraft liner kağıtlar, kısmen yada tamamen beyazlatılabilir. Ancak herhangi bir beyazlatma yöntemi astarın dayanıklığını %5 – %10 arası azaltır.

Genellikle sülfat kraft hamuruyla artık(kırpıntı) kağıt hamurunun karışımından yapılır. Sülfat selüloz oranı düşük, mukavemeti fazla olmayan bir kağıttır. Kraft kağıdı kadar dayanıklı olmamakla beraber, Kraft Kağıdından ucuz olmaları nedeniyle, kraft kağıdı yerine kullanılabilirler.(

Kısmi Selüloz ve geri dönüştürülmüş kağıt ve elyafı ile üretilen oluklu mukavva kağıdıdır.Yine Oluklu Mukavva üretiminde iç ve dış astar olarak, test liner kağıtlar da kullanılabilir. Ancak oluklu mukavva kutu astarı olarak geri dönüştürülmüş kağıt elyaf kullanımı, kutunun dayanıklığını özellikle tropik koşullarda, büyük ölçüde azaltır.

Beyaz Test liner kağıtlar yüksek kaliteli seçilmiş geri dönüşüm malzemeden üretilir ve üzeri boyanırsa ortaya imitasyon Kraft olarak adlandırılan ve mükemmel dayanıklılığa sahip kağıt lar üretilir ve ‘’ beyaz test liner’’ kağıdı olarak adlandırılır.(

Geri dönüşümlü kağıt ve Saman lifin den üretilen bu kağıt oluklu mukavva üretiminde iç katman olarak kullanılan bir kağıt türüdür. Kraft ve Test Liner den daha dayanıksız olan bu kağıt tipi istenildiğinde maliyeti düşürmek için ve çevreyi korumaya yönelik olarak kullanılmaktadır. Talep edildiği taktirde gramajı arttırılarak dayanıklılığı üst seviyelere çıkartmaktadır.

Başa dön